W GŁĘBINACH UMYSŁU

2022

"W GŁĘBINACH UMYSŁU" jest to moja część którą stworzyłem w ramach wystawy klubowej "apartament" (@klub_blenda) do którego przynależę, razem z innymi artystami współtworzącymi ten projekt w ramach 6 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii Im. Ireneusza Zjeżdżałki

„Duchowe oczy szerokich kół nie potrafią strzymać, tego, co boskie, i słabną” Platon, „Sofista Polityk”. Zatracony w ciągłym stresie, presji najbliższych, nieopanowany strach prześladujący nas w szarej codzienności. Bóg zszedł na ziemie, wszedł w rolę naiwnego bezdomnego szukając ludzi godnych do podarowania im zbawienia. Stał się on niepotrzebnym dodatkiem, to my, ludzie, staliśmy się Bogiem; więc czy dalej wierzę w jego prawdziwe istnienie?

Czy dalej wierzę?

7 pokoi pełnych myśli.

7 różnych lokatorów tworzących przestrzeń.

7 różnych wizji rzeczywistości jaką znamy.

Wystawa przedstawia wiele niedokończonych myśli, zapomnianych wspomnień umieszczonych w małych pokojach nowo wybudowanego apartamentowca. Każdy lokator przeżywa własne poruszenie; tworzy świat, do którego nikt nie ma wstępu. Pokoje zostaną otwarte po raz pierwszy, zobaczymy tam wizje rzeczywistości, jakie stworzyli ich lokatorzy.

tekst: Patryk Wygralak

Klub "Blenda" powstał w 2005 roku, od początku działa przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, skupia miłośników medium jakim jest fotografia, zarówno cyfrowa jak i analogowa. W ciągu ponad 15 lat swojej działalności klub może pochwalić się sporym dorobkiem wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Holandia, Niemcy), spotkań z fotografami, plenerów, z których wiele zorganizowaliśmy sami. Od 2012 roku klub bierze aktywny udział w Wielkopolskim Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Posiadamy małe studio fotograficzne oraz ciemnię, w których powstaje wiele projektów i działań twórczych.

APARTAMENT

Poszukiwanie dowodów istnienia

„Jesteśmy tylko tym, co wiemy.” David Mitchell, „Atlas chmur”.
Czy nasza egzystencja ma jakikolwiek cel? Poszukujemy całe życie dowodów na swoją autentyczność, na to, że jako ludzie jesteśmy wyjątkowi. Zdobywamy tytuły naukowe, stanowiska pracy, nowych znajomych. Jednak pytanie brzmi „Czym tak naprawdę jesteśmy?”, czy życie jest tym czym nam się akurat wydaje?

Popełniony błąd

„Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy” Sokrates. Każdy z nas ludzi popełnił wiele błędów, w związkach, pracy, nauce. Jednak po wszystkim przychodzi zastanowienie, refleksja nad popełnionym czynem „czy na pewno tak musiało właśnie być?”.

Ostatnia kolacja marzeń

„Lepiej jednak skończyć nawet w pięknym szaleństwie niż w szarej, nudnej banalności i marazmie” Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Szewcy i inne dramaty”. Zaginione marzenia w wnętrzach umysłu, czym są? Zatracamy się w aktualnie trywialnych rzeczach, nie wiedząc jaki tak naprawdę był nasz cel podróży. Przy wieczornej kolacji orientujemy się dopiero, co tak naprawdę się dzieje. Patrzymy na dawne postanowienia, aż w końcu pozostaje nam szaleństwo i chaos.